Anksioznost: negativna emocija koja u kontekstu stresa označava strah od neuspjeha ili percepciju prijetnje ili opasnosti.
Biheviorizam: teorijski pravac u psihologiji koji je usmjeren na proučavanje ponašanja i prema kojemu je abnormalno ponašanje naučeno, jednako kao i druga ljudska ponašanja. Utemeljitelj biheviorizma, John B. Watson (1878-1958.), psihologiju vidi kao potpuno objektivnu eksperimentalnu granu prirodnih znanosti koja ima za cilj predviđanje i kontrolu ponašanja. Introspekciju smatra metodom koja je često davala proturječne rezultate, pa prema njegovom mišljenju, nema znanstvenu vrijednost.
Bilateralna stimulacija: naizmjenični desno – lijevo podražaji putem pokreta očiju, zvukova ili dodira
Bilateralna stimulacija mozga: desno – lijevo stimulacija moždanih hemisfera za poticanje optimalne sposobnosti koordinacije različitih moždanih areala
Biografski stres: neko iskustvo, ključna situacija ili traumatski događaj iz osobne životne priče koja, iako pripada prošlosti, još uvijek izaziva stres u sadašnjosti i može značajno utjecati na kvalitetu našeg ponašanja
Briga: negativan misaoni proces u svezi budućnosti, promišljanje „Što ako…?“
Coaching: vrlo učinkovita metoda koja može imati značajan učinak na nečiji osobni i profesionalni život. To je partnerstvo između ravnopravnih ljudi čiji je cilj ostvariti brzu, povećanu i održivu efikasnost kroz fokusirano učenje u svakom aspektu života klijenta. Povećava se samosvijest klijenta te omogućuje identificiranje različitih mogućnosti. Radeći u korist ciljeva klijenta, coach i klijent imaju glavni zadatak – smanjiti jaz između potencijala i rezultata.
Coaching Game (Points of You ®): kreativna igra koja sadrži 65 kartica s fotografijom i jednom riječju, zbirku priča, dodatnih fotografija i poticajnih tematskih citata, 4 tematska obrasca procesa s koracima za vođenje razgovora, te kartice za bilješke i fokusiranje razgovora. Ova coaching tehnika zasnovana je na kreativnim asocijativnim procesima koji omogućuju brže otkrivanje suštine problema, potiče na odvažnija rješenja, podržana održivijim akcijskim planom (vidi Points of You ®).
EMDR: skraćenica za Eye Movement Desensitization and Reprocessing – klinička terapija psihotraume koju je razvila psihologinja Francine Shapiro, asistentica Johna Grindera (suosnivač NLP – a). Krajem 80tih u okviru NLP – a (vidi NLP) intenzivno su se ispitivali ciljani pokreti očiju i njihovo terapeutsko djelovanje na otklanjanje stresa. EMDR je detaljno istražen u kliničkoj praksi te se smatra djelotvornom terapijskom metodom.
Faces (Points of You ®): kreativna tehnika koja na vrlo moćan način omogućuje da upoznamo sebe kroz promatranje drugih. Kreativni set sadrži 99 fotografija, 58 kartica za refleksiju, 8 praznih kartica za refleksiju, 1 zrcalnu karticu, 4 mape procesa, knjigu „nadahnuća“. Tehnika može biti vrlo korisna u primjeni razvoja tima ili rješavanju konflikata u međuljudskim odnosima (vidi Points of You ®).
Facilitiranje: vještina koja olakšava, ubrzava i omogućava diskusiju te uspješnije postiže dogovor i ostvarivanje dogovorenog. Svrha je uključivanje svih prisutnih, može biti vrlo korisna i u rješavanju sukoba. Uloga facilitatora je da poticanjem diskusije omogući da sudionici uče jedni od drugih te da prepoznaju svoje potencijale i postignu dogovor oko zajedničkih akcija.
Gestalt psihoterapija: egzistencijalna, eksperimentalna, humanistička i holistička forma psihoterapije koja stavlja naglasak na osobnu odgovornost svake osobe za život koji živi, na individualno iskustvo u sadašnjem trenutku (sada i ovdje), odnos klijenta i terapeuta, kontekst društvenog okruženja (teorija polja) i samo regulirajući kapaciteti koji ljudima omogućavaju da se prilagode situaciji u kojoj se nalaze. Osnivač je psihijatar Fritz Perls (1893-1970) sa suradnicima Lorom Perls, Ralphom Hefferlineom i američkim pjesnikom, piscem i intelektualcem Paulom Goodmanom (50-ih godina prošlog stoljeća). Gestalt terapija na originalan način kombinira različite verbalne i neverbalne metode kao što su: buđenje osjetila, rad na energiji, disanje, tijelo ili glas, izražavanje emocija, psihodrama, rad na snovima ili sanjarenju, kroz različite stvaralačke oblike (crtanje, muzika, ples,…)
„Hard skills”: „tvrde“ vještine su one koje se stječu redovnim obrazovanjem, a rezultiraju diplomom ili završnom svjedodžbom.
Kognicija: pojam koji objedinjuje mentalne procese opažanja, prepoznavanja, razumijevanja, prosuđivanja i mišljenja.
Kognitivno-bihevioralna terapija: strukturirani, racionalni, fokusirani, aktivni i eksperimentalno orijentirani oblik psihoterapije koji se temelji na bihevioralnim i kognitivnim principima; njeguje partnerski odnos s pacijentima koje vidi kao aktivne sudionike terapije. Terapijske tehnike koje koristi uspješno uče pacijente novim vještinama nošenja s anksioznim simptomima te im omogućuju funkcioniranje u anksioznim situacijama.
Leadership vs Management: „Menadžment je efikasnost u penjanju na ljestvici uspjeha; liderstvo određuje je li ljestvica oslonjena na pravi zid”(Stephen R. Covey) . Oboje su potrebni da bi organizacija bila uspješna, ali svaki menadžer nije i lider. Prema Harry S. Truman–u, liderstvo je sposobnost natjerati ljude da učine ono što ne žele i da im se to svidi. Efikasno liderstvo je umijeće stavljanja najvažnijih stvari na prvo mjesto. Efikasan menadžment je disciplina, provođenje. Dobar lider prihvaća ljude u cjelini, izuzetno je važno da se bavi ljudima, a ne samo organizacijom. Liderstvo počinje prvenstveno upravljanjem samim sobom – u poslovnom i privatnom životu.
Magic Words: efikasna metoda za brzo uklanjanje blokada i neugodnih osjećaja koja se temelji na promjeni submodaliteta, odnosno načina na koji doživljavamo stvari. Ovu metodu razvila je Cora Besser – Siegmund 1994. godine, koristeći svoje iskustvo i znanja iz područja NLP – a (vidi NLP). Cilj je da kad čujemo ili vidimo riječ koja u nama izaziva stres, taj stres bude minimalan, ili ga uopće nema.
Miostatički test: mišićni test pri kojemu se palac i kažiprst spajaju u krug i drži ih se što jače može – ispitivač ih pokušava razdvojiti. Služi za identificiranje stresnih događaja, riječi, ponašanja, supstancija na živčani sustav – pri stresnoj reakciji, krug se otvara.
NLP ili Neuro Lingvističko Programiranje: psihološko-komunikacijski model nastao u Americi sedamdesetih godina 20.st., a danas se intenzivno koristi u cijelom svijetu. Ovaj model razvili su lingvista John Grinder i matematičar Richard Bandler, proučavajući najuspješnije psihoterapeute. NLP se sastoji od najdjelotvornijih elemenata različitih terapeutskih i komunikacijskih metoda kao što su biheviorizam, gestalt terapija, hipnoza, terapija razgovorom, a po Rogersu i cjelokupna obiteljska terapija. Uspješno se primjenjuje u pedagogiji, coachingu, psihoterapiji, obrazovanju odraslih, upravljanju, prodaji te u svim područjima ljudske komunikacije.
Points of You ®: kreativna i vrlo inspirativna metoda koja upotrebom glazbe, fotografija, riječi te različitih priča potiče ljude da otvore svoj um i srce kako bi došli do dubljih uvida i novih kreativnih rješenja. Naziv metode nosi dvostruko značenje. Kad na engleskom jeziku izgovaramo Points of You® (Točke/dijelovi Tebe) to istovremeno zvuči kao Points of View (Perspektive ili Točke gledišta). Ta dva značenja odražavaju dva ključna elementa ovih igara – bolje upoznavanje različitih dijelova vlastite osobnosti te sagledavanje tema koje promišljamo iz drugačijih perspektiva. Alat je koristan svima koji tragaju za kreativnim odgovorima, primjeren je za korištenje u procesima promjena na individualnoj ili timskoj razini. Na tržištu su dostupne tri Points of You ® kreativne igre: The Coaching Game, Punctum i Faces. Mogu se nabaviti u Planetopiji (Zagreb, RH) ili direktno od proizvođača iz Izraela, preko web shopa.
Punctum (Points of You ®): kreativna igra koja uključuje tri seta od 33 kartice (33 fotografije, 33 riječi i 33 pitanja) i jedan jednostavan obrazac s koracima vođenja dijaloga. Možete pratiti predložene instrukcije ili se voditi vlastitom intuicijom – fotografije, riječi i pitanja uvijek odrade svoje u individualnim ili grupnim procesima (vidi Points of You ®).
REM – faze: eng. rapid eye movement, faze snova tijekom spavanja za vrijeme kojih se oči osobe koja spava miču lijevo – desno
Stres: reakcija na situaciju ili događaj u kojima smo pod pritiskom; pogađa nas psihički i fizički, utječe na naše misli i ponašanje
„Soft skills“: „meke“ vještine predstavljaju osobne vještine, ne-tehničke naravi, koje određuju našu osobnost i naše sposobnosti rješavanja zahtjevnih problema i zadataka u poslovnom okruženju. One nas karakteriziraju kao lidera, komunikatora, timskog igrača, motivatora i/ili pregovarača. David Goleman, jedan od začetnika ideje emocionalne inteligencije, u knjizi “Emocionalna inteligencija u poslu”, govori upravo o tim vještinama. On ih smatra dijelom emocionalnih kompetencija. Prema Davidu, emocionalne kompetencije čine osobne kompetencije i društvene kompetencije. Osobne kompetencije predstavljaju sposobnosti da se nosimo s vlastitim teškoćama (samosvijest, samosvladavanje i motiviranost), a društvene kompetencije su sposobnost ovladavanja odnosima s drugima (empatija i društvena umijeća ili „soft skills“).
Submodaliteti: naše mentalne slike, zvukovi i osjećaji imaju određene kvalitete i karakteristike. Naše slike, primjerice imaju jasnoću i boju, zvukovi ritam i ton, a osjećaji intenzitet. Ove kvalitete u NLP-u nazivamo „submodaliteti“. Osjetila (vizualno, auditivno ili kinestetičko) su „modaliteti“ koje koristimo za razmišljanje, a kvaliteta iskustva koje doživljavamo preko osjetila su submodaliteti. Pomoću submodaliteta mi strukturiramo naše iskustvo, kodiramo naš doživljaj realnosti i uvjerenja. Oni su fundamentalna komponenta našeg iskustva. Mijenjanje submodaliteta je moćna i efikasna intervencija koja mijenja značenje nekog našeg doživljaja, a time i način na koji se osjećamo u vezi s tim.
Transakcijska analiza (TA): psihoterapijska metoda koju je utemeljio kanadski psihijatar Eric Berne (1910-1970), krajem 50tih godina 20. stoljeća. E. Berne je tumačio ponašanje i doživljaje kroz promjenu “ego stanja”. TA je analiza svih mogućih transakcija (socijalnog ponašanja) između dviju ili više osoba na osnovi jasno određenih ego stanja (R – roditelj, O – odrasli, D – dijete). Kombinira psihoanalitičke, lingvističke, biheviorističke i kognitivne elemente u jedinstveni pristup te ima čitav niz uzbudljivih modela koji nam pomažu razumjeti kako ljudi funkcioniraju. „Ja sam ok – ti si OK“ je vjerojatno najpoznatiji izraz TA. Glavna svrha transakcijske analize je postići i osnažiti poziciju u kojoj prepoznajemo vrijednost svake osobe. TA kreće od postavke da su svi ljudi rođeni bazično OK i prema tome su sposobni za promjenu, rast i zdrave odnose. Danas se primjenjuju vrlo različiti programi TA, u različitim kontekstima: psihoterapiji, savjetovanju, edukaciji, poslovnom kontekstu (organizaciji). U poslovnom okruženju izuzetno je korisna za razumijevanje i poboljšanje komunikacijskih obrazaca te razvoj međuljudskih odnosa.
Uvjerenje: mišljenje koje se temelji na vjerovanju da je ono što ljudi pretpostavljaju o samima sebi, vanjskom svijetu, o drugim ljudima, sudbini, „višim silama“ istinito, pravedno i pravilno. Ta vjerovanja mogu izgraditi i oblikovati našu realnost, a da toga nismo niti svjesni.
Primjerice, ako neka ženska osoba vjeruje da „žene ne znaju ništa o digitalnoj tehnologiji“, ona se neće niti posvetiti tome, time propušta elemente učenja nužne za korištenje digitalnih tehnologija. Na temelju nedovoljnih iskustava ova se ograničavajuća izjava ispunjava („samo – ispunjavajuće proročanstvo“). Razlikujemo ograničavajuća, ali i dopuštajuća uvjerenja, primjerice „Ja mogu biti uspješan“
Uvjerenje (pozitivno): povoljna i korisna rečenica o vlastitoj osobnosti, primjerice „ Mene se može voljeti“
Uvjerenje (negativno): nepovoljna, ograničavajuća i neljubazna rečenica o vlastitoj osobnosti, primjerice „Ja sam gubitnik“
Wingwave® coaching: zaštićena metoda koju su osmislili vodeći njemački psiholozi i psihoterapeuti Cora Besser-Siegmund i Harry Siegmund. Znanstveno je dokazana i iznimno učinkovita za uklanjanje emocionalnih blokada, stresa, strahova i trauma te podizanju kreativnosti i samopouzdanja. Koristi dijelove tri modela: NLP, miostatički test i EMDR. Učinkovitost ove jednostavne i bezbolne metode dokazuju znanstvena istraživanja koja su pokazala da je učinak ove metode 75% veći od drugih metoda; u samo dvije coaching seanse može se eliminirati strah od javnog nastupa, ispita, sportski uspjesi se poboljšavaju i tzv. “sjećanje na bol” i emocionalni trag od ozljede može se trajno mentalno otkloniti.